Барвінківського району

 

 

Раєвська - Іванова Марія Дмитрівна

 

Барвінківщина – батьківщина української художниці і педагога Марії Дмитрівни Раєвської–Іванової, яка народилася 1840 р. в с. Гаврилівка. Вона стала першою жінкою, що отримала звання художника. Ця неординарна особистість відіграла велику роль у культурному житті Харківщини.

Знайомство з Христиною Алчевською визначило всю її подальшу долю – долю просвітительки.
Дівчина з харківської глибинки веде за межами рідної країни активне мистецьке і суспільне життя. Ще за кордоном Марія Іванівна визначилася з вибором своєї майбутньої професії і діяльності. Як великому патріоту своєї землі, їй хотілося зробити вагомий внесок у справу художнього розвитку свого народу. І вона, повернувшись до Харкова, бореться за створення приватної художньої школи. Майже 30 років проіснувала ця школа. ЇЇ закінчили близько 100 учнів.
 


 

Макогон Іван Васильович


Барвінківська земля була колискою заслуженого діяча мистецтв України, народного художника України, скульптора Івана Васильовича Макогона, що народився у с. Грушуваха
Закінчив Харківський художній інститут. Потім працював на кафедрі скульптури нинішньої Української академії образотворчого мистецтва і архітектури м. Києва. Майже 50 років Іван Васильович присвятив викладацькій діяльності у цьому навчальному закладі.
За своє життя створив велику кількість робіт, бо постійно працював. Це були і великі монументальні твори, і пам'ятники видатним діячам культури, і скульптурні портрети та барельєфи.

 

 


 

Данилевський Григорій Петрович 

 

Відомий  літератор, краєзнавець та громадський діяч.  Народився він у квітні 1829 року в старовинному с. Данилівка.
Любов до України та до її культури, прищеплена Григорієві з дитинства, відбилася на усій творчості письменника. У переважній більшості його творів зображено український побут, а в історичних романах серед дійових осіб обов’язково були присутні українці. Більшість творів містять цікаві відомості з української історії.
Першим великим історичним романом Г.Данилевського став написаний у 1875 році і заборонений на чотири роки цензурою роман «Мирович». Потім з'явилися «Потьомкін на Дунаї», «Княжна Тараканова» та ін.

 

 

 


Читати докладніше: