Коломацький район

Територія сучасного Коломака та його околиць була заселена в середині першого тисячоліття до нашої ери скіфськими племенами, про що свідчать городище в урочищі Лозовий Яр та група курганів.
Вперше Коломацьке городище згадується у літопису за 1571 рік.
Назву свою воно одержало від річки Коломак, на березі якої осіли перші поселенці. Найбільш вірогідно, що назву річці дали ще половці, що населяли ці місця в ІХ — ХІІ століттях (по-тюркски «коломак» — розгалужена, заболочена річка).
Час заснування нинішнього Коломака точно не встановлене, хоча й відносять його до 1668 року. На початку другої половини XVII століття переселенці з Правобережної України заснували тут острог. Його жителі несли строкову службу на оборонній лінії по річках Сіверському Донцю і Коломаку.
У 1680 році Коломак — сотенне містечко Охтирського полку, а згодом стає слободою Харківського полку. Коломак не раз зазнавав спустошень від татарських нападів. Після набігу в 1680 році коломацький сотник І. Михайлов звернувся до царського намісника боярина Петра Шереметьєва з проханням дозволити прийняти з-за Дніпра нових жителів з наданням їм пільг. Такий дозвіл було одержано.

 

Історична довідка

 

Коломацьке городище скіфського часу.

 

 

 

Городище і могильник «Грашківський»