Шевченківський р-н

Хутір "Затишок"

 

Протягом останніх двадцяти років свого життя Кропивницький мешкав на хуторі Затишок, що на Харківщині (тепер Шевченківського району).
На превеликий жаль, від маєтку "українського Мольєра" не залишилося майже нічого. Хутір письменника було пограбовано і спалено відразу після жовтневого перевороту 1917 р. Руйнівні роки Громадянської і Другої Світової війни, мабуть дивом перестояли кілька підсобних будівель, у тому числі й старий дерев′яний двоповерховий будинок, де Кропивницький влаштував свої спектаклі. Але що не вдалося знищити німцям і що не згоріло в полум'ї революції, знищила людська байдужість і недбалість. Пам'ятку української і світової культури наприкінці 1950-х років було зруйновано. На початку 90-х років минулого століття садибу Кропивницького відбудували. Проте економічна скрута не дозволила надалі виділяти кошти для музею-заповідника "Хутір-Затишок", а держава, як завжди, "забула", що економічне відродження в будь-якій цивілізованій країні перш за все розпочинається з духовного. У травні 2000 року відбулося урочисте відкриття музею в одній із кімнат відреставрованої садиби. Маємо надію, що мальовничий хутір Затишок відродиться, і там будуть жити люди, які милуватимуться і старим садом митця, і ставком з посадженими ним красунями вербами, ходитимуть тими ж стежками, що й письменник.
Слід, зазначити, що у творчій діяльності Кропивницького є ще одна дуже важлива, але маловідома сторінка. Письменник був організатором і керівником першої в Україні дитячої трупи, створеної ним у Затишку. В останні роки життя Марко Лукич був сповнений мрій про відкриття в Затишку школи з українською мовою навчання, і цей задум, незважаючи на всі труднощі, вдалося здійснити.