Валківського р-ну

 На попередню сторінку

Валківський краєзнавчий музей

 


 
Велика заслуга зародження у Валках музею належить письменникам-землякам Петру Панчу та Василю Минку. Основу колекції склали експонати громадського музею, що діяв у Валках у 1977-1985 роках., де збереглися історичні документи, археологічні зібрання, численні фото з історії та культури Валківщини. Найціннішим надбанням музею є матеріали розкопок Мерчицької археологічної експедиції (античний посуд, рештки зброї, одягу), колекція старовинних монет та грошово-паперових знаків, українських вишиванок, гончарних виробів та традиційних предметів українського народного побуту, а також колекція рукописів тощо.
 
Сайт музею: 


 

Пам'ятник П.А. Грабовському

 Навпроти Валківської автостанції, біля р. Мжа височіє пам'ятник Павлу Арсенійовичу Грабовському, який є єдиним пам'ятником поету-революціонеру в Україні.З 25 листопада 1885 р. П. Грабовський перебував на військо¬вій службі у повітовому містечку Валки Харківської губернії, і тут зіткнувся з новим світом неправди і наруги над простою людиною, що викликало у нього рішучий протест проти жорстокості офіцерів над солдатами. Одного разу П. Грабовський захистив одного солдата, з якого люто знущався офіцер. За що письменника відправляють у далекий Туркестанський військовий округ. У 1952 на пошанування перебування Грабовського у Валках було встановлено пам'ятний знак поетові, який у 1990 році замінено на пам'ятник. Пам'ятник являє собою гранітну фігуру П.Грабовського (висота близько 2 м), яка стоїть на чотирикутному постаменті (висота близько 80 см) у військовій формі з розгорнутою книгою. Автори пам'ятника: І.П. Ястребов (скульптор) та Н.А. Фоменко (архітектор). 
Палац Шидловських

 


 
Пам'ятка культурної спадщини національного значення, що знаходиться приблизно в 30 км від Харкова, в селищі міського типу Старий Мерчик Валківського району . Ця перлина, збудована 1776 року за проектом Растреллі, палац вражав сучасників своєю красою і довершеністю. Навіть не вірилося, що такий шедевр зодчества знаходиться в сільській глибинці.

Палац у Старому Мерчику побудований у 1784-1788 роках дійсним статським ратником Г. Шидловським, представником однієї з найстаріших дворянських  династій Харківщини. На місці скромного батьківського дому він побудував величний палац в стилі Людовіка XVI. Комплекс відноситься  до найбільш ранніх архітектурних пам’ятників переходу від бароко до класицизму. Планування компактне і елегантне закінчується з торцевих сторін овальними виступами. Усі фасади будинку наскільки красиві, що важко сказати який із них кращий.  В палаці було декілька гостинних і розкішних бальних зал, прикрашених ліпниною. У 1724 році було закладено парк садиби. Його пейзаж формували вікові дерева, ставки, зелені галявини, альтанки і місточки. Всього налічувалось близько 30 видів і форм дерев. На жаль, сьогодні парк і садиба  знаходяться в занедбаному стані.