Літературні премії

 На попередню сторінку

 

Міжнародний каталог «Білі круки» (The White Ravens) – це перелік 250 найкращих дитячих книжок із понад 40 країн світу. Вперше вийшов 1996 року. Нині вважається одним із ключових орієнтирів у світі дитячої та підліткової літератури.

Щороку фахівці обирають найкращі видання з книжок, які надходять до Міжнародної Молодіжної Бібліотеки (International Youth Library, IYL) в Мюнхені з усього світу.
250 найкращих книжок зі всього світу, що ввійшли до каталогу «Білі круки», можна побачити на щорічній Дитячій книжковій виставці в Болоньї (Bologna Children’s Book Fair).

Читати далі

 


 

Національна премія України імені Тараса Шевченка

Національна премія України імені Тараса Шевченка (Шевченківська премія) – найвища в Україні творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва, заснована 1961 року як Республіканська премія України імені Тараса Шевченка (з 2000 року – «Національна премія України імені Тараса Шевченка»). За роки існування премією нагороджували видатних митців за високоідейні й високохудожні твори та роботи у галузі літератури, образотворчого мистецтва, музики, театрального мистецтва та кінематографії. З 1982 року нею стали відзначатись також кращі твори літератури та мистецтва для дітей та юнацтва. На здобуття Національної премії висуваються нові оригінальні твори, опубліковані  у завершеному вигляді протягом останніх п’яти років, але не пізніш як за півроку до їх висунення на здобуття Національної премії.
З 16 березня 2000 року відповідно до прийнятого Закону України «Про державні нагороди України», Національна премія України імені Тараса Шевченка віднесена до державних нагород України. Указом Президента України від 4 жовтня 2010 року визначено, що премія є найпрестижнішою творчою відзнакою за вагомий внесок у розвиток культури.

 


 

Премія Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки

«Премія Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва» — премія присуджується щороку до дня народження Лесі Українки — 25 лютого за твори, які сприяють вихованню молодого покоління у дусі національної гідності, духовної єдності українського суспільства та здобули широке громадське визнання.

Статус урядової премії отримала 14 січня 2004 року і з того часу присуджується у чотирьох номінаціях:

  • літературні твори для дітей та юнацтва
  • художнє оформлення книжок для дітей та юнацтва;
  • театральні вистави для дітей та юнацтва;
  • кінотвори для дітей та юнацтва (з 2007).

 Нобелівська премія з літератури

Престижна нагорода, щорічно вручається Нобелівським фондом за досягнення в галузі літератури. Одна з п'яти премій, створених з волі Альфреда Нобеля в 1895 році, яка вручається з 1901 року. За заповітом Альфреда Нобеля винагорода має бути отримана людиною, що створила «найвидатніші роботи в напрямку ідеалізму». Первісна вимога розглядати тільки ті роботи, що були створені в рік, що передує року нагороди, була змінена щоб роботи могли бути розглянуті, якщо їх значення було визнано лише недавно.

 Премія імені Г. К. Андерсена

(англ. Hans Christian Andersen Author Award) — міжнародна премія, яку вручають за видатний внесок у дитячу літературу найкращим письменникам і художникам-ілюстраторам дитячої книги. Організована 1958 року Міжнародним комітетом з дитячої та юнацької літератури ЮНЕСКО за рекомендацією його засновника та першого президента, видатної діячки світової дитячої літератури Йєлли Лепман.

 


Премія пам’яті Астрід Ліндгрен (англ. Astrid Lindgren Memorial Award (ALMA) – шведська премія за досягнення в літературі для дітей та юнацтва. Заснована урядом Швеції 2002 року на честь видатної дитячої письменниці Астрід Ліндґрен, з метою посилити інтерес до дитячої літератури у світі та зробити її доступнішою для дітей. Премія вручається щорічно. До складу журі, що вибирає лауреата премії, входять 20 осіб, яких призначає Національна рада з культури. У їх числі письменники, літературознавці, критики, бібліотекарі. Родину Ліндгрен представляє її внучка Анніка, співробітниця одного з літературних видавництв.

 


Премія Президента України "Українська книжка року"

щорічна премія Президента України.

Присуджується указом Президента України до Дня працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження з метою відзначення авторів, видавництв та видавничих організацій, які зробили значний внесок у популяризацію української книжки та розвиток вітчизняної видавничої справи.

 


Книга року Бі-Бі-Сі (Книга року BBC) літературна нагорода україномовним літературним творам, що присуджується Британською телерадіомовною корпорацією (Бі-Бі-Сі). Вперше премію "Книга року ВВС" було вручено 2005 року, і вона швидко стала однією з найбільш престижних літературних нагород в Україні. Команда ВВС Україна сформує довгий список номінантів, з-поміж яких експертне журі обирає короткий список фіналістів та переможця.

 

 

Сторінка 2